MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Pozvednutí a modelace prsou (mastopexe)

Účelem výkonu je pozvednutí a modelace u pokleslých prsů. Prsa po operaci budou mít mladistvější vzhled. K poklesu prsů, tzv. ptóze, dochází nejčastěji s věkem, po opakovaných kojeních. Pokles prsů se dále může zvýraznit také zhubnutím. Při ptóze se v podstatě vytvoří dysbalance mezi nadbytečným povrchovým obsahem prsů vůči jejich vnitřnímu objemu.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
2-3 týdny
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
po 1-2 týdnech
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
po 2-3 týdnech
Kdy mohu sportovat?
po 6-8 týdnech (s kompresním prádlem)
Pro koho je zákrok určen?

Klientky s pokleslými prsy se zachovalým přiměřeným objemem prsní tkáně. Další indikací k výkonu je asymetrie prsů. Podmínkou operace je index tělesné hmotnosti (BMI) menší než 30. Při BMI>30 (obezita) je estetický efekt operace hůře předvídatelný a výkon je zatížen výrazně větším množstvím komplikací. Operaci mohou podstoupit i ženy, které ještě plánují těhotenství, u některých operačních přístupu však může být schopnost kojit ovlivněna (o případném plánovaném rodičovství je potřeba operatéra informovat).

Jak zákrok probíhá?

Předoperačně operatér provede nákres, podle kterého se pak při operaci řídí. Operační zákrok probíhá za hospitalizace v celkové anestézii a trvá dle typu výkonu 1-3 hodiny. V průběhu operace se dle nákresu odstraní nadbytečná kůže prsů, dvorec s bradavkou se vysunou do nové pozice, která odpovídá zhruba výšce podprsní rýhy. Následně je prs zabalen do „nového kabátku” (zbylá kůže) a operační rány jsou uzavřeny stehy. Ve většině případů jsou vyvedeny drény pro kontrolu krvácení. Po operaci jsou prsy fixovány kompresním obvazem.

Jaký je režim po výkonu?

Za 1-2 dny po operaci se odstraní drény, zároveň je aplikována kompresní pooperační podprsenka a klientka je propuštěna do domácího ošetřování. Následující kontroly jsou na domluvě s operatérem, ale zpravidla jsou po týdnu až 14 dnech. Kompresní podprsenku je nutné nosit 6 týdnů po výkonu. V rámci domácího léčení jsou povoleny lehčí práce (kancelářského typu) po 2 týdnech od výkonu. Klidový režim bez zvýšené fyzické námahy a sportu je pak nutný po dobu 2 měsíců od výkonu.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok je méně až průměrně bolestivý. Po výkonu jsou bolesti dobře tlumeny ještě během hospitalizace. Po propuštění do domácího ošetřování již není nutné bolesti nějak tlumit, v případě občasného pobolívání si vystačíte s běžnými analgetiky (paralen, ibalgin).

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates