MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Chirurgie ruky

Operace syndromu karpálního tunelu

Bolí Vás ruce a prsty? Můžete mít syndrom karpálního tunelu. Syndrom karpálního kanálu je tzv. syndrom z útlaku. V tomto případě je utlačen středový nerv, nervus medianus, v oblasti jeho přechodu z předloktí do dlaně, kde probíhá prostorem nazvaným karpální kanál (tunel). Typické obtíže při syndromu karpálního tunelu jsou bolesti a trnutí palce až prostředníku ruky, tyto bolesti jsou často maximální v noci a budí pacienta ze spaní. Dále se může přidružit snížené čití, zhoršení jemné motoriky a tyto obtíže neléčené mohou vyústit až k těžké invalidizaci postižené ruky. Syndromem karpálního kanálu jsou častěji postiženy ženy a jeho vznik bývá pozvolný a plíživý. Akutní forma onemocnění se může objevit při některých závažných úrazech nebo přetíženích v oblasti horní končetiny.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
1-2 týdny
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
za 2 týdny
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
po 4 týdnech
Kdy mohu s rukou pracovat?
po 6 týdnech (dle stavu hojení a rehabilitace)
Pro koho je zákrok určen?

Pacienti s prokázaným syndromem karpálního kanálu. Syndrom karpálního kanálu v naprosté většině případů diagnostikuje neurolog na základě klinického vyšetření a provedení tzv. EMG, ten pak navrhne operační řešení.

Jak zákrok probíhá?

V místním znecitlivění z řezu nejčastěji ve dlani se provede revize karpálního kanálu a uvolnění středového nervu. Rána se poté zašije a kryje se sterilním krytím.

Jaký je režim po výkonu?

Po operaci jsou velmi důležitá režimová opatření, tzn. držet ruku ve zvýšené poloze nad úrovní srdce (mít položenou na měkké podložce), současně by měly klouby na horní končetině svírat otevřené úhly (nemít ohnutý loket). Dále je možné operační ránu přes obvaz v pravidelných intervalech chladit. Je možno hýbat prsty, ale není vhodné po dobu hojení hýbat zápěstím. Z tohoto důvodu je vhodná jeho fixace ortézou, není to ale podmínka dobrého zhojení. Běžné domácí práce je možné rukou vykonávat po cca 3 týdnech, kdy již jsou odstraněny stehy. Šetřící režim je potřeba po dobu minimálně 1 měsíce.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok v místním znecitlivění (lokální anestézii) je pacienty velmi dobře snášen. Znecitlivění operační rány vydrží několik hodin. Po té je vhodné tlumit bolesti běžnými analgetiky (Paralen, Ibalgin), od druhého nebo třetího pooperačního dne již většinou rána při dodržování režimových opatření bolí pouze minimálně. Pacienti, krom mírných bolestí operační rány, však velmi brzo ucítí změnu, a to, že je prakticky bezprostředně po operaci přestanou trápit noční bolesti prstů a ruky.

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates