MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Operace očních víček (horní a dolní blefaroplastika)

První viditelné projevy stárnutí se objevují nejprve v obličeji. Jedna na toto z nejcitlivějších oblastí je periokulární krajina - oblast kolem očí. Zvláště oční víčka jsou při přirozeném procesu stárnutí značně exponována. K projevům stárnutí očních víček začíná docházet individuálně mezi 35-60 rokem věku. V procesu stárnutí hraje významnou roli dědičnost. Nejčastějším příznakem je vytvoření a postupné zvětšení kožního nadbytku horních nebo dolních víček. Dále zde vlivem stárnutí a „ochabování” vazivových struktur očnice dochází k vytváření tzv. tukových prolapsů (váčků). Tyto změny mohou postupně způsobit pocit unavených očí, zmenšení úhlu periferního vidění a nepřímo i zhoršení dioptrií.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
5-7 dní
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
od 3. dne
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
za týden
Kdy mohu sportovat?
za 3 týdny
Pro koho je zákrok určen?

Klienti s kožními nebo tukovými nadbytky horních nebo dolních víček. Indikace operačního výkonu je dána tíží lokálního nálezu.

Jak zákrok probíhá?

V místním znecitlivění je odstraněna nadbytečná kůže horních nebo dolních víček, jsou zhodnoceny a případně odstraněny tukové prolapsy, rána je následně zašita a zalepena náplastí, ta se ponechává až do vytažení stehů. Zákrok probíhá ambulantně.

Jaký je režim po výkonu?

Zvýšený klidový režim první 3 dny po zákroku, chlazení očních víček, zvýšená poloha horní poloviny těla. Celkové fyzické šetření zhruba 10 dní. Stehy se vytahují zhruba 7. až 10. den po výkonu. 2 týdny po výkonu je možné začít jizvu promašťovat a provádět jemné tlakové masáže. Jizvu je dále potřeba neslunit minimálně půl roku (užívá opalovacích krémů s vysokým UV faktorem, brýle s UV ochranou).

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok na očních víčkách v místním znecitlivění (lokální anestézii) je klienty velmi dobře snášen. Prakticky je jen mírně bolestivé umrtvení operačního pole. Znecitlivění operační rány vydrží několik hodin. Po té je vhodné tlumit bolesti běžnými analgetiky (Paralen, Ibalgin), od druhého pooperačního dne již většinou rána bolí pouze minimálně.

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates