MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Pozor na petardy, anebo každoroční noční můra plastických chirurgů

S blížícími se svátky a Silvestrem se také blíží období, kdy je na chirurgická oddělení a kliniky plastických chirurgii přijímáno mnoho pacientů s poraněním prstů tak zvanou zábavní pyrotechnikou. Bohužel, zábavná je jen pro někoho. Petardou vytvořený hlukový a světelný „smog”, který se z pro mě nepochopitelného hlediska celospolečensky vnímá jako synonymum oslav, se nezřídka vymkne svému oslavenci z ruky. Když už k nějaké nehodě dojde, následky jsou většinou trvalé a invalidizující.

Za prvé, téměř každý má poraněnou dominantní ruku.
Za druhé, většinou bývá postižen palec, ukazovák a prostředník.
Za třetí, tkáně postižené výbuchem jsou navíc popáleny a roztrhány. Často bývá přítomna ztráta kostí, která je ne vždy dobře řešitelná. Navíc bývají velmi často postiženy krevní cévy takovým způsobem, který vylučuje jejich mikrochirurgickou rekonstrukci.

Proč se ale takové nehody stávají? To většinou přesně neví ani samotní postižení. Lze ale vysledovat několik, stále se opakujících rizikových faktorů. V první řadě je to alkohol. Alkohol u moderního člověka s rostoucí hladinou v krvi postupně vypíná nové a moderní funkce mozku, kterými se tak pyšníme. „Ovíněný” oslavenec tak nevnímá a nedomýšlí důsledky svých činů, postupně se mu zhoršuje reakční čas a ztrácí koordinace pohybů. Další častou příčinou je pyrotechnika používaná nevhodným způsobem. Například oblíbená římská svíce odpalovaná z ruky. Vždy se dozvíme stejnou větu: „Oni to tam psali, že se to může, ale ta poslední rána nevyletěla a bouchla mi v ruce.” S tím se pojí další častá příčina, a to je pořizování nekvalitní pyrotechniky z neověřených zdrojů, která nesplňuje danou legislativu.
Velmi častou a velmi smutnou záležitostí, se kterou se setkáváme, je použití pyrotechniky dítětem. Zvláště v posledních letech, kdy je možné petardy objednat přes internet, je počet dětských úrazů poměrně vysoký. Následky poranění dětské ruky jsou skutečně devastující. Tam, kde dospělé tkáně „vydrží”, dítě často přichází o část prstu…A jak už jsem zmínil výše, poranění je nevratné, často neopravitelné, prostě trvalé.

Když už se tedy rozhodnete oslavovat za použití zábavní pyrotechniky, přenechte tuto čest kamarádovi, který nebude posilněn alkoholem a je dospělý. Držte prosím od petard dál své ratolesti a domácí zvířata.
Přeji hezké a bezúrazové prožití svátků.

Zpět

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates