MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Zmenšení prsou (redukce)

Patříte mezi ženy s výrazně vyvinutým poprsím? Případně Vás velikost a tvar prsů obtěžují? Při redukci a modelaci prsů se nadbytečná tkáň prsů odstraní, prsa se pozvednou a jejich tvar upraví. Výsledkem jsou menší prsa s více mladistvým vzhledem. Vedlejším efektem operace je změna těžiště horní části těla, což v mnoha případech výrazně uleví obtížím, které vznikají přetěžováním krční a hrudní páteře (nejčastěji bolesti hlavy a krku). Je až překvapivé, jaký má zmenšující operace prsů na tyto obtíže vliv (další podstatnou podmínkou je ale i redukce hmotnosti).

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
2-3 týdny
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
po 1-3 týdnech
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
po 3 týdnech
Kdy mohu sportovat?
po 8 týdnech (s kompresním prádlem)
Pro koho je zákrok určen?

Klienty s obtěžující velikostí a tvarem prsů. Další podmínkou je index tělesné hmotnosti (BMI) menší než 30. Při BMI>30 (obezita) je estetický efekt operace hůře předvídatelný a výkon je zatížen výrazně větším množstvím komplikací. Operaci mohou podstoupit i ženy, které ještě plánují těhotenství, u některých operačních přístupu však může být schopnost kojit ovlivněna (o případném plánovaném rodičovství je potřeba operatéra informovat).

Jak zákrok probíhá?

Předoperačně operatér provede nákres, podle kterého se pak při operaci řídí. Operační zákrok probíhá za hospitalizace v celkové anestézii a trvá dle velikosti prsů 2-4 hodiny. V průběhu operace se dle nákresu odstraní nadbytečná kůže a tkáň prsů, dvorec s bradavkou se vysunou do nové pozice, která odpovídá zhruba výšce podprsní rýhy. Následně jsou operační rány uzavřeny stehy, vyvedeny drény pro kontrolu krvácení a po operaci jsou prsy fixovány kompresním obvazem. Výsledná jizva většinou odpovídá tvaru kotvy.

Jaký je režim po výkonu?

Za 1-2 dny po operaci se odstraní drény, zároveň je aplikována kompresní pooperační podprsenka a klientka je propuštěna do domácího ošetřování. Následující kontroly jsou na domluvě s operatérem, ale zpravidla jsou po týdnu až 14 dnech. Kompresní podprsenku je nutné nosit 6 týdnů po výkonu. V rámci domácího léčení jsou povoleny lehčí práce (kancelářského typu) po 2 týdnech od výkonu. Klidový režim bez zvýšené fyzické námahy a sportu je pak nutný po dobu 2 měsíců od výkonu.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok je průměrně bolestivý, po výkonu jsou však bolesti ještě během hospitalizace velmi dobře tlumeny. Po propuštění do domácího ošetřování již není nutné bolesti nějak tlumit, v případě občasného pobolívání si vystačíte s běžnými analgetiky (paralen, ibalgin).

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates