MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Korekce odstátých boltců (otoplastika)

Odstáté boltce jsou kosmetickou vadou. Tíže vady se pohybuje od zcela minimálního odstátí nebo deformity, které svému nositeli způsobují pouze psychickou újmu (okolí však vadu nemusí vnímat shodně jako klient), až po těžké vývojové vady, které mohou být spojeny s postižením sluchu. Korekce těžkých vad je centrována na specializovaná pracoviště a provádí se v dětském věku v celkové anestézii. Korekci běžných vad (naprostá většina) lze provést v kterémkoliv věku, nejčastěji v místním znecitlivění.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
5-7 dní
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
po několika dnech
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
po 14 dnech
Kdy mohu sportovat?
6 týdnů (nutné chránit boltce čelenkou)
Pro koho je zákrok určen?

Klienti, kteří subjektivně vnímají své boltce jako odstáté nebo jinak deformované. Další indikací je zjevná asymetrie (nesouměrnost) v odstátí boltců.

Jak zákrok probíhá?

V místním znecitlivění z řezu nejčastěji na zadní straně boltce se dle potřeby přifixuje nebo natvaruje chrupavka boltce tak, aby výsledný efekt budil dojem přirozeného boltce. Po operaci je přiložena sterilní gáza a elastické obinadlo nebo čelenka. Zákrok probíhá ambulantně.

Jaký je režim po výkonu?

Po operaci je nutné pro ochranu uší nosit kompresní krytí nebo čelenku. Délka nošení čelenky závisí na konkrétním typu zákroku, nejčastěji to však bývá přibližně měsíc (další měsíc pak např. při sportovní aktivitě). Zvýšený klidový režim většinou stačí 14 dnů do odstranění stehů (pakliže je nutné je odstraňovat). Celkově je vhodné se fyzické šetřit přibližně jeden měsíc.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok v místním znecitlivění (lokální anestézii) je klienty velmi dobře snášen. Znecitlivění operační rány vydrží několik hodin. Po té je vhodné tlumit bolesti běžnými analgetiky (Paralen, Ibalgin), od druhého nebo třetího pooperačního dne již většinou rána při dodržování režimových opatření bolí pouze minimálně.

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates