MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Odstranění prsní žlázy u mužů (operace gynekomastie)

Účelem výkonu je odstranění zvětšené prsní žlázy u mužů, případně redukce objemu nebo úprava prsní oblasti u mužů. Zvětšení prsní žlázy u mužů může nastat z mnoha důvodů. Může se jednat o dědičné faktory, hormonální dysbalance, užívání některých léků, obezitu,…V hodně případech ale zůstává etiologie nejasná.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
2-7 dní
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
zhruba po týdnu
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
za 1-2 týdny
Kdy mohu sportovat?
po 6-8 týdnech
Pro koho je zákrok určen?

Muži se zvětšenou prsní žlázou nebo nadbytkem tukové vrstvy v oblasti prsů.

Jak zákrok probíhá?

Operační zákrok probíhá za hospitalizace v celkové anestézii a trvá dle typu výkonu 1-3 hodiny. V průběhu operace se odstraní nadbytečná žláza prsu, zákrok se případně doplní o liposukci. V některých případech je možno prs upravit pouze pomocí liposukce. Operační rány jsou následně zašity a ve většině případů jsou vyvedeny drény pro kontrolu krvácení. Po operaci je hrudník fixován kompresním obvazem.

Jaký je režim po výkonu?

Nejčastěji druhý den po operaci se odstraní drény, zároveň je aplikována kompresní pooperační vesta a klient je propuštěn do domácího ošetřování. Následující kontroly jsou na domluvě s operatérem, ale zpravidla jsou po týdnu až 14 dnech. Kompresní vestu je nutné nosit 6 týdnů po výkonu, v případě liposukce nebo redukce většího objemu žlázy je výhodné toto období prodloužit i na 2-3 měsíce (dle domluvy s operatérem). V rámci domácího léčení jsou povoleny lehčí práce (kancelářského typu) po 2 týdnech od výkonu. Klidový režim bez zvýšené fyzické námahy a sportu je pak nutný po dobu 6 týdnů od výkonu.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok je spíše méně bolestivý. Po výkonu jsou bolesti dobře tlumeny ještě během hospitalizace. Po propuštění do domácího ošetřování již není nutné bolesti nějak tlumit, v případě občasného pobolívání si vystačíte s běžnými analgetiky (paralen, ibalgin).

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates