MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Zvětšení prsou (augmentace prsními implantáty)

Augmentace prsními implantáty je výkon, kterým se mění objem a částečně i tvar prsů. K tomu jsou využívány prsní implantáty, které se vkládají pod nebo nad velký prsní sval. V současné době je na trhu celá řada kvalitních a bezpečných implantátu (Mentor, Polytech, Nagor,…), které jsou k tomuto účelu využívány. Kromě zvětšení prsou, je možné do jisté míry implantáty korigovat i výraznější asymetrii prsů.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
1-2 týdny
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
po 1-2 týdnech
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
po 2-3 týdnech
Kdy mohu sportovat?
za 8 týdnů
Pro koho je zákrok určen?

Klientky se subjektivně vnímanou malou velikostí prsů, případně s výraznější asymetrií prsů, které nechtějí tuto disproporci řešit zmenšením většího prsu. Podmínkou operace je index tělesné hmotnosti (BMI) menší než 30. Při BMI>30 (obezita) je estetický efekt operace hůře předvídatelný a výkon je zatížen výrazně větším množstvím komplikací. Operaci mohou podstoupit i ženy, které ještě plánují těhotenství, u některých operačních přístupu však může být schopnost kojit ovlivněna (o případném plánovaném rodičovství je potřeba operatéra informovat).

Jak zákrok probíhá?

Předoperačně operatér provede nákres a vyměření, podle kterého se pak při operaci řídí. Operační zákrok probíhá za hospitalizace v celkové anestézii a trvá dle typu výkonu 1-2 hodiny. V průběhu operace se vytvoří kapsa pro vložení implantátu nad nebo pod prsním svalem. Do této kapsy je následně implantát vložen a operační rány jsou uzavřeny stehy. Ve některých případech jsou vyvedeny drény pro kontrolu krvácení. Po operaci jsou prsy fixovány kompresním obvazem.

Jaký je režim po výkonu?

Případné drény se odstraňují většinou 1. den po operaci, zároveň je aplikována kompresní pooperační podprsenka, někdy doplněna o hrudní pás, a klientka je propuštěna do domácího ošetřování. Následující kontroly jsou na domluvě s operatérem, ale zpravidla jsou po týdnu až 14 dnech. Kompresní podprsenku je nutné nosit 6 týdnů po výkonu. V rámci domácího léčení jsou povoleny lehčí práce (kancelářského typu) po 2 týdnech od výkonu. Klidový režim bez zvýšené fyzické námahy a sportu je pak nutný po dobu 2 měsíců od výkonu.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok je průměrně bolestivý. Po výkonu jsou bolesti dobře tlumeny ještě během hospitalizace. Po propuštění do domácího ošetřování již není nutné bolesti nějak tlumit, v případě občasného pobolívání si vystačíte s běžnými analgetiky (paralen, ibalgin).

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates