MUDr. Jakub Kníže Atestovaný plastický chirurg

Estetická chirurgie

Plastická operace břicha (abdominoplastika, miniabdominoplastika, sutura diastázy)

Plastika břicha (abdominoplastika) je výkon, při kterém se odstraní nadbytečná (visící) kůže a podkožní tuk břicha (po porodu, výrazné redukci hmotnosti,…). Součástí výkonu plastické úpravy břicha může být i sešití diastázy (rozestupu) přímých břišních svalů, která se nejčastěji vyskytuje u žen po vícečetných těhotenstvích. Plastika břicha se může provést jako kompletní abdominoplastika nebo jako miniabdominoplastika. Kompletní abdominoplastiku je třeba provést v případě, že je pro dobrý kosmetický efekt nutné odstranit kůži a podkoží v rozsahu celého podbřišku až po pupek. Pupek je v tom případě přesazen vůči kůži do nové pozice. V případě miniabdominoplastiky toto není nutné a je odebrána pouze menší část kůže nízko v podbřišku. Abdominoplastika je co se týče rozsahu výkonu velká operace. Proto by pacient, který výkon podstupuje, měl být zdravý (bez závažných interních onemocnění) a neměl by být obézní.

Doba hojení a omezení
Jak dlouho budu doma?
3 týdny
Kdy mohu vykonávat kancelářskou práci?
dle typu výkonu za 3-4 týdny
Kdy mohu vykonávat běžné domácí práce?
dle typu výkonu za 4-6 týdnů
Kdy mohu sportovat?
po 8 týdnech, po sutuře diastázy přímých břišních svalů šetřit břišní svaly 2-3 měsíce
Pro koho je zákrok určen?

Ženy nebo muži s lokalizovaným kožnětukovým nadbytkem v podbřišku („vytahaná” kůže, kožní převis,…), případně současně s diastázou (rozestupem) přímých břišních svalů (musculi recti abdomini). Podmínkou operace je index celkové tělesné hmotnosti (BMI) menší než 30. Při BMI>30 (obezita) je estetický efekt operace nedostatečený a výkon je zatížen výrazně větším množstvím komplikací.

Jak zákrok probíhá?

Předoperačně operatér provede nákres, podle kterého se pak při operaci řídí. Operační zákrok probíhá za hospitalizace v celkové anestézii a trvá přibližně 1-2 hodiny. V průběhu operace se dle nákresu odstraní nadbytečná kůže břicha, zhodnotí se diastáza přímých břišních svalů a případně se provede její sutura. Zbytek kožního krytu se zmobilizuje, vypne a sešije s kůží v podbřišku. Pupek je v takto posunuté kůži umístěn v nové pozici. Do operační rány jsou většinou vloženy 2 drény pro kontrolu krvácení. Operační rány jsou následně zakryty obvazy a celé břicho je fixováno břišním pásem.

Jaký je režim po výkonu?

Drény jsou odstraněny většinou druhý pooperační den (při malém výkonu, ale může to být i déle) a pacient je propuštěn do domácího ošetřování. Následující kontroly jsou na domluvě s operatérem, ale zpravidla jsou po týdnu až 14 dnech. Kompresní břišní pás je nutné nosit 6 týdnů po výkonu (dle rozsahu výkonu). V rámci domácího léčení jsou povoleny lehčí práce (kancelářského typu) po 2 týdnech od výkonu. Klidový režim bez zvýšené fyzické námahy a sportu je pak nutný po dobu 2 měsíců od výkonu.

Jak je zákrok a pooperační období bolestivé?

Zákrok je průměrně bolestivý, po výkonu jsou však bolesti ještě během hospitalizace velmi dobře tlumeny. Po propuštění do domácího ošetřování již není nutné bolesti nějak tlumit, v případě občasného pobolívání si vystačíte s běžnými analgetiky (paralen, ibalgin).

Zpět na spektrum operací

Web stvořil Jakub Kníže s pomocí těchto šablon Download Website Templates